Istorie Decembrie 7, 2014

În anul 1822 Costache și Zoița Gherghel construiesc biserica „Sfinții Voievozi Mihail și Gavriil” în satul Șendricenii de Jos, construcție din cărămidă și piatră în locul unei biserici din bârne, care a fost în curtea caselor Gherghel și care a fost dată satului Corlăteni în 1860.

Dar o altă biserică a fost pe panta dealului dintre șosea și pârâul Buhai. Satul de acolo a fost strămutat pe valea Ghiliei. În anul 1874 în satul Șendriceni Gherghel nu apare preot, probabil aici slujea preotul V. Cuciureanu de la Cobâla. În anul 1893 la Șendriceni preotul V. Isăcescu slujea la 5 biserici.

În anul 1896-1897 comuna Șendriceni era formată din patru sate și cătunul Șendriceni.

În anul 1894 Parohia Șendriceni-Gherghel formată din satele Șendriceni, cu 30 familii, Cobâla, cu 100 familii și Stracova, cu 30 familii avea paroh pe preotul Grigore Răileanu urmat de preotul I. Axinte, în 1905, preotul Filipeanu, în 1906, I. Bobulescu, din iulie 1906, I. Bart, de la 1 aprilie 1910, venit de la catedrala Dorohoi.

În anul 1930 Parohia Șendriceni-Gherghel formată din satele Ghilea, Cobâla, Bosia și Strahova era deservită de preotul paroh Emanoil Niță.

Parohia a funcționat în aceeași structură o perioadă îndelungată având ca preot paroh aproape 40 de ani, din jurul anilor 1941-1942, până în 1980 pe Cojocaru Ilie, urmat în perioada 1981-1991 de preotul Pârâu Pavel apoi preotul Perju Octav urmat de preotul Țugurlan Pavel, care, cu ajutorul credincioșilor, a făcut reparații capitale la biserica „Sfinții Voievozi Mihail și Gavriil”, după care s-a transferat la Parohia Pădureni, iar la Șendriceni-Gherghel vine, la 1 septembrie 1996, paroh preotul Ciurariu Teodor.

În anul 2002 Parohia Șendriceni-Gherghel se desface în trei parohii: Șendriceni-Gherghel, Cobâla și Stracova.

La Parohia Șendriceni-Gherghel vine paroh preotul Rumega Costel care în anul 2004 se transferă la Parohia Rădăuți-Prut iar la Parohia Șendriceni-Gherghel vine, după o perioadă în care a suplinit preotul Ciurariu Teodor, paroh preotul Derscariu Silviu-Dumitru.